Obchodní ředitel Coprosys Milan Šaloun byl pozvaný na rozhovor o DVB-T2 pro zpravodaj KROK, časopis stavebního družstva Pokrok:
V poslední době hodně slýcháme o přechodu DVB-T2. Co to vlastně je, proč to potřebujeme a kolik bude přechod stát jednotlivce a kolik každé SVJ? Jak si vlastně zajistit funkční příjem TV signálu v každém domě? Zjistili jsme, že to jde i jinak – levně a chytře. Na toto téma jsme si do redakce pozvali obchodního ředitele společnosti COPROSYS, pana Milana Šalouna.
Na úvod - Co je DVB-T2?
DVB-T2 je nový formát digitálního vysílání, který nahrazuje stávající DVB-T. Pro příjem DVB-T2 budete potřebovat buď novou televizi nebo nový set-top-box. Zařízení koupené před rokem 2015 nejsou schopné přijímat DVB-T2, které bude použito v České republice.
DVB-T a DVB-T2 nejsou kompatibilní. Pro příjem DVB-T2 budete potřebovat buď novou televizi nebo nový set-top-box. Zařízení koupené před rokem 2015 nejsou schopné přijímat DVB-T2.
Ke sledování televize v přechodové síti DVB-T2 musí domácnosti své televize přeladit. Moderní přístroje umožňují přeladění automatické, u těch starších je třeba to provést manuálně.
Obyvatelé rodinných domů nemusí přenastavovat své televizní antény. Tomu se ale nevyhnou lidé žijící v činžovních domech, kde musí společné antény přenastavit televizní technici.
Vzhledem k tomu, že nový televizní signál bude nejprve fungovat v přechodové síti a až pak v té stálé, bude se muset přeladění provést vícekrát.
Nejprve se tedy televize přeladí na přechodovou síť DVB-T2, k čemuž musí dojít do konce června 2020. Do února 2021 pak musí proběhnout přeladění druhé, aby mohli diváci televizi sledovat ve finální verzi nového televizního vysílání.
Jak ušetřit na přechodu na televizní vysílání DVB-T2
ČR čeká přechod na nový standard pozemního televizního vysílaní. Co to v praxi znamená?
Televizní stanice začnou postupně vypínat své stávající vysílače. Televizory nebo set-top-boxy, které umí přijímat jen DVB-T signál, nebudou fungovat. Nové vysílače v přechodové síti DVB-T2 používají jinou technologii, a nelze je přijímat na DVB-T televizorech nebo set-top-boxech. Pokud jste si koupili televizor před rokem 2015, buďte si jisti, že přijímat DVB-T2 neumí. Podle průzkumu společnosti Nielsen Admosphere pouze 7% domácností přijímá televizní signál přes nový standard DVB-T2.
Co tedy bude třeba udělat?
Ta dražší „klasická“ varianta je, že každá domácnost si koupí novou televizi nebo set-top-box. V obytných domech bude třeba vyměnit systém STA (společná televizní anténa) a naladit ho na nové vysílače. Vzhledem k tomu, že se přelaďuje na přechodovou síť, v budoucnu je pak třeba systém minimálně ještě jednou přeladit. Celá tato záležitost vyjde v průmerném SVJ o 50 až 100 bytech i na statisíce korun.
Existuje levnější řešení?
Ano, dnes existuje vyspělá technologie IPTV (televizní příjem po datové síti), která problémy s výměnou přijímačů a přeladěním přesouvá od konečného spotřebitele na provozovatele IPTV sítě. Navíc přes IPTV lze „vysílat“ mnohem více kanálů než po STA, která přijímá jen pozemní stanice dostupné v místě objektu. Další moderní funkce jako TV archiv a přetáčení reklam či spouštění právě běžících pořadů od začátku jsou v IPTV samozřejmostí. Při klasickém příjmu DVB-T2 ze společné televizní antény tyto funknce mít spotřebitel nikdy nebude, není to možné.
Vaše společnost COPROSYS provozuje spoustu televizních a kabelových rozvodů/sítí, vyplatí se IPTV?
Ano, máme zkušenosti, že se přechod na IPTV pro bytové domy vyplatí. Právě teď je ta nejlepší doba. Investice do vybudování datových rozvodů pro IPTV je nižší než investice do rekonstrukce STA a pořízení nových televizí. Navíc, po těchto rozvodech dokážeme poskytnout kvalitní vysokorychlostní internet do každého bytu za bezkonkurenční ceny, a jak už jsem říkal, s mnohem širší nabídkou programů. V současné době nabízíme přes 100 programů v SD i HD kvalitě a počtem nejsme omezeni. Pokud se rozhodne jakékoliv SVJ pro spolupráci s námi, jsme schopni takové rozvody pro celý dům kompletně zainvestovat a vytvořit velmi zajímavou nabídku IPTV pro všechny byty v SVJ, díky čemuž SVJ splní svou zákonnou povinnost dodat do každého bytu funkční televizní a rozhlasový příjem. Jako bonus dáváme k televizi do každého bytu i internet. Díky tomu ušetří každá domácnost každý měsíc několik set korun za tyto služby.
O jakých cenách se bavíme?
Bavme se o zmiňovaném průměrném SVJ o 50-100 bytech. Zde za základní balíček IPTV (přes 50 programů v SD/HD kvalitě) a internetu (50 Mbps) dokážeme nabídnout i cenu 220 Kč měsíčně pro bytovou jednotku. Protože chceme s SVJ takto spolupracovat dlouhodobě, dokážeme i zainvestovat chytré set-top-boxy či WiFi routery. Tam už je třeba jednat s konkrétními předsedy o potřebách jejich SVJ. Chytré funkce naší IPTV, špičkový obraz a k tomu rychlý internet nám zajišťuje obrovský zájem ze stran SVJ. Tyto moderní rozvody, které můžeme vybudovat posouvají úroveň a komfort bydlení zase o něco výš. Je také potřeba si uvědomit, že takto vybavený byt stoupá na ceně.
Jak vás můžeme kontaktovat?
Pokud by kdokoliv chtěl bližší informace, může mě kontaktovat na telefonním čísle 608 553 333, nebo na e-mailu msaloun@coprosys.cz.
O tom, co všechno dělá naše společnost se dovíte i na webu www.coprosys.cz
Děkujeme za vyčerpávající informace a přejeme Vám hodně úspěchů.
Já také děkuji. Přeji Vám a všem čtenářům krásné a klidně prožité vánoční svátky.